Çalış Plajı


Çalış Plajı
; Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinden 48 plaka numaralı ve 48000 posta kodu olan Muğla ilinin 48300 posta kodu olan Fethiye ilçesinin yaklaşık 7.000 kişilik nüfusa sahip olan merkez mahallelerinden Foça Mahallesi‘nde yer almaktadır. Çalış Plajı; güneyden kuzeye doğru uzanan 3,5 km uzunlukta olan bir plajdır. Çalış Plajı’nın en önemi özelliklerinden bazıları şunlardır;

1.) Günbatımı: Günbatımı plajda iken denize baktığımızda batıyı gördüğü için günbatımına her seferinde hızlı bir şekilde oluşunu görebilmekteyiz.

2.) Çalış Plajı oluşumu nedeniyle denize baktığımız kısım batı tarafı olduğu için saat 10.00 dan akşam günbatımına kadar tüm vücudumuz eşit bir şekilde güneş ışınlarından yararlanarak eşit bir şekilde bronzlaşma gerçekleşmektedir.
3.) Çalış Plajı; kuzey tarafındaki 1,5 km uzunluğundaki plaj ve güney tarafındaki plaj olmak üzere oluşmuştur. Kuzey tarafındaki 1,5 km uzunluğundaki kısımda deniz tabanı tamamen ince kumdur. Güney tarafında kalan 2 km uzunluğundaki kısımda deniz tabanı doğal agrega taşlar bulunmaktadır. Ufak deniz taşları.

4.) Çalış Plajı; Fethiye merkeze 5 km mesafede, Ölüdeniz‘e 17 km mesafede, Dalaman Havaalanına 40 km mesafede, Kalkan‘a 75 km mesafede, Kaş‘a 95 km mesafede, Saklıkent‘e 40 km mesafede, Göcek‘e 25 km mesafede, Kabak Vadisi’ne 20 km mesafede, Kayaköy‘e 15 km mesafede olup ulaşım kolaydır. Her güzergaha ulaşım için Özel Halk Otobüs’leri mevcuttur. Otobüs kişi başı ücretleri minimum mesafe 2,75 tl den başlayıp, en fazla mesafe 10 tl tutmaktadır.